Zeměčlun – o projektu

ÚVOD O PROJEKTU REALIZACE ÚŘEDNÍ ŠIML PODPOŘIT

Zeměčlun (earthboat) je projekt nízkoenergetického panelového bytu, využívajícího principy Reynoldsových energeticky soběstačných domů (Earthship). S využitím slunce, jako zdroje energie pro vyhřívání, chlazení, výrobu elektrické energie a ohřev užitkové vody by mělo vést k co nejmenší závislosti na dodávkách z veřejných sítí.

Studie  je rozložena do několika fází, které se budu snažit postupně realizovat (více v sekci REALIZACE). Níže vidíte studii bytu se všemi systémy, jejich popisem a funkcí.

Studie půdorys
Studie půdorys

1) REKONSTRUKCE KOUPELNY A KUCHYNĚ

  • Koupelna
    Na podlahu bude použita keramická dlažba, položená na hydroizolační vrstvě a cementovém lepidle. Umakartové jádro zůstane, budou odstraněny staré, zašlé tapety a nahradí je cementová stěrka doplněná armovací perlinkovou sítí. Původní polystyrenové podhledy nahradí také cementová stěrka, stejná jako na stěnách. Celý prostor bude vymalován omyvatelnou paropropustnou barvou doplněnou impregnací stěn ve sprchovém koutě tvořenou matným lakem na omítku.
  • Kuchyň
    Na podlaze bude použita stejná keramická dlažba jako v koupelně akorát již bez hydroizolační vrstvy. K lepšímu optickému rozdělení kuchyňského koutu a obytného prostoru bude přistavěna polopříčka s poličkou. Stěna u sporáku a za kuchyňskou linkou bude chráněna keramickými obkladačkami.
Rekonstrukce jádra
Rekonstrukce jádra

2) OSVĚTLENÍ LED

Ve všech svítidlech budou vyměněny žárovky za úsporné LED. Osvětlení kuchyňské linky obstará diodová tyč, a na strop nainstalovaná svítidla z recyklovaných materiálů.

3) BALKONOVÁ ZAHRÁDKA

V kuchyni bude instalována okenní police pro předpěstovávání sazenic a celoroční pěstování bylinek. Na přívod vody ke kuchyňské baterii bude nainstalován ventil pro připojení hadice sloužící k zalévání balkonové zahrádky. Tam budou umístěny květináče s rostlinami.

balkonová zahrádka

4) INSTALACE INTELIGENTNÍHO OVLÁDÁNÍ RADIÁTORŮ

Ovládání radiátorů bude řízeno z centrální programovatelné termostatické jednotky bezdrátově komunikující s inteligentními hlavicemi pro optimální řízení teploty v bytě.

5) REVITALIZACE PŮVODNÍCH DŘEVĚNÝCH OKEN

Okna budou ponechána původní dřevěná a proběhne jejich demontáž, kompletní rekonstrukce, výměna HW a jejich utěsnění.

6) ZATEPLENÍ FASÁDY

Jižní stěna bude opatřena tepelnou izolací a také dojde k výměně balkonové kamenné dlažby včetně opravy parapetů a omítek.

7) ÚSPORNÁ LEDNICE

Pro úsporu elektrické energie dojde k výměně stávající dosluhující lednice za novou úspornou. Nyní zvažuju 12/24V DC pro efektivnější napájení ze solární energie, neboť se jedná o spotřebič odebírající elektrickou energii permanentně.

8) SOLÁRNÍ VYHŘÍVÁNÍ A BALKONOVÝ SKLENÍK

Solární vyhřívání bude spočívat v zasklení balkonu a instalaci horkovzdušného kolektoru. Tak bude dosaženo efektivního vytemperování balkonu jako nárazníkového pásma. Tím v kombinaci s inteligentním řízením termohlavic dojde k minimalizaci nákladů z centrálního vytápění.

Solární vyhřívání
Solární vyhřívání

9) HLINĚNÁ OMÍTKA

Hliněná omítka použitá na balkoně bude spolu s kamennou dlažbou plnit akumulační funkci pro vyhřívání nárazníkové zóny.

10) KLIMATIZACE A VENTILACE

V severní stěně povedou průduchy skrze komoru do společné chodby. V komoře budou zasypány zeminou. V kombinaci s funkcí ventilace horkovzdušného kolektoru, vytvoření podtlaku v interiéru bytu, bude chladný vzduch ze severní části domu nasáván přes prachový a pachový filtr dovnitř. Pro zvýšení účinnosti v obzvlášť horkých dnech bude možné do průduchu vložit PET lahve se zmrzlou vodou pro větší chladicí účinek.

Ventilace-přívod studeného vzduchu
Ventilace-přívod studeného vzduchu
Vytvoření podtlaku pomocí horkovzdušného kolektoru.
Vytvoření podtlaku pomocí horkovzdušného kolektoru.

 

11) FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA

Na střeše bude vybudována fotovoltaická elektrárna pro zajištění energetické nezávislosti na externích dodavatelích. Elektrárna bude dle možností doplněna větrníkem s vertikální osou.

Umístění FVE a horkovzdušného kolektoru
Umístění FVE a horkovzdušného kolektoru

12) OHŘEV VODY

Ohřev užitkové vody zajistí kolektory a fotovoltaické panely umístěné na střeše spolu s expanzní nádobou umístěnou  v komoře.

Většinu systémů, vybavení a všech prací mam v plánu dělat svépomocí s co nejmenšími pořizovacími náklady. 

Mějte se krásně lidičky

Jiřík