Při představě studené sprchy když brzo ráno vylezu z postele se mě jala hrůza a okamžitě jsem tuto myšlenku zahnal. Nyní již skoro rok tuto praxi činím. Jak se mi to podařilo? Dokáže to opravdu každý? Hned v úvodu mohu potvrdit ANO může to dokázat opravdu každý, ale celá metoda není jen o otužování. Jste již zvědaví? 🙂
V dnešní době je nutné brát si zpět své kompetence a jedním z nejdůležitějších témat je určitě zdraví. Během jarního lockdownu jsem narazil na zajímavého chlapíka.
Wima Hofa
Tento, na první pohled trochu bláznivý, chlapík vyvinul zajímavou metodu kombinující dechové techniky s otužováním a meditací. Řekl jsem si, že za pokus nic nedám a tak jsem si udělal 15 minut času a zkusil si zadýchat. Okamžitě jsem na tom začal být závislý a nyní již jeho metodu praktikuji třičtvrtě roku. Myslím, že již nastal čas, kdy se s vámi mohu podělit o všechny zkušenosti, které jsem nabral.
Ještě musím upozornit na to, že následující řádky zachycují mé individuální zkušenosti. Je to můj příběh. Nejedná se tedy o interpretaci výukové metody Wima Hofa a z mého nejbližšího okolí vidím, že si každý umí najít vlastní cestu, která je komfortní pro jeho vlastní osobnost a mentální i fyzickou kondici.
Wim Hof a jeho metoda, co to vlastně je?
Jeho metoda je založená na třech hlavních pilířích.
- Dechové cvičení
- Vystavování se chladu
- Cvičení mysli a meditace
1) Dechové cvičení
Jedná se o vědomé hluboké dýchání, které vám zabere cca 20 minut denně. Není nutné se zde rozepisovat. Wim ho detailně popisuje zde:
Důležité je nedělat ho za volantem nebo ve vaně, neboť může dojít ke ztrátě orientace případně i krátkodobému bezvědomí či halucinacím. Také není dobré ho dělat s plným žaludkem. Také není vhodné pro kardiaky, epileptiky atd., takže pokud si nejste jistí proberte to se svým lékařem.
Wima sledovali vědci na Amsterodamské univerzitě a zjistili, že překysličením krve dochází k tomu, že se stává více zásaditá, a tak ničí zánětlivost na buněčné úrovni. Prý pokud budete tuto techniku praktikovat každý den, tak se do roka zbavíte všech zánětů ve svém těle.
Pro mě se stala dechová technika skvělým ranním restartem. Zbavíte se úzkostí a také vám hodně uleví od depresí. Když ji pak již máte nacvičenou a během dne vás úzkost přepadne nebo cítíte vyšší hladinu stresu, stačí se párkrát prodýchnout nebo si udělat jedno kolo a téměř okamžitě pocítíte úlevu.
Během cvičení budete pociťovat brnění v končetinách, změnu tělesné teploty a mohou přijít i různé vize. Také někdy slyším šelest v uších, to vše je v pořádku.
Ze začátku to moc nepřehánějte, já jsem se do cvičení tak nadchl, že mě bolely svaly okolo hrudního koše a bránice, jelikož nebyly na tento druh zátěže zvyklé.
Častým dotazem je, zda dýchat nosem či pusou. Wim tvrdí, že je to jedno, hlavně ten vzduch do sebe dostaňte. Slyšel jsem také názor, že dýchat pusou je nezdravé, že spousta bakterií a prachu nos odfiltruje a také vzduch předohřívá. No já dýchám pusou, protože nosem mi to prostě nejde a jsem spokojený. Čemu věříte, to se vám holt děje. Takže jestli jste přesvědčení, že dýchání pusou je nezdravé, tak to pro vás bude nezdravé. Já říkám, že pokud při běhání dýcháte pusou a nevadí to, tak nevidím důvod proč by to mělo vadit tady. Naopak cítím, že mi dělá dobře když se mi zahlení sliznice.
2) Vystavování se chladu
Opravdu není hned nutné jít vysekat díru do ledu v rybníce za domem a vlézt do ledové vody. Záleží pouze na vás. Mě se podařilo dostat s do stavu, kdy si každé ráno dopřeju studenou sprchu, a to i když jsem si myslel, že to v mém případě není možné.
Vystavení se chladu každé ráno mi pomohlo se více vnitřně stabilizovat. Jsem odolnější vůči stresovým situacím, jednám méně ukvapeně a cítím více vnitřního klidu.
Tady je postup, jak se mi pomalu povedlo docílit každodenní ranní studené rutiny:
- Toto dělat po dechovém cvičení viz. výše. Ve sprše se nejprve opláchnout teplou vodou, tak jak to máte rádi.
- Po sprše je dobré rozproudit krev, ideálně je na to dobré zaměstnat stehenní svaly, jelikož jsou největší. Dřepy a nebo takzvaný jezdecký posed. To zabrání třesu a pocitu chladu (hlavně končetin) během dne.
Týden 1
Začněte s dechovým cvičením abyste se naučili se svým dechem vědomě pracovat. To vám pomůže mít dech pod kontrolou ve chvíli, kdy na sebe pustíte ledovou vodu a díky tomu dokážete zabránit hyperventilaci a stažení svalstva. Ono k tomu bude docházet i tak, ale je dobré mít něco nacvičeno, neboť vědomá kontrola dechu během vystavení se chladu je to tajemství.
Týden 2
Začal jsem s otužováním, nejprve jsem sprchoval nohy od kolen dolů a předloktí dvě minuty, nebo kolik je příjemné. Pak jsem naplnil umyvadlo studenou vodou a na nádech ponořil obličej. Ve sprše se taky tento týden učím dýchat. Je to jiné dýchání, než je popsané výše. Jedná se o nádech, ale ne úplně do maxima a pomalý výdech. Docela mi pomáhalo u výdechu trochu mručet, tak je odvedena pozornost mysli od chladu.
Týden 3
Studenou vodu jsem zvedl už na stehna pod genitálie a ruce oplachoval od ramenou. Tady už začíná docela pracovat autoreakce, kdy by mohla naskakovat hyperventilace. Je nutné pořád hlídat dech. Když vás to nakopne k nádechu, tak nadechnout a pak se soustředit na plynulý výdech. Není nutné po sobě rychle sprchou „šmrdlat“. Já pomalu pohybuju sprchou po těle a tak nedochází k tak rychlé a prudké hyperventilační reakci. A pak zase umyvadlo s obličejem.
Týden 4
Zvedl jsem sprchu až k pupíku, oplachoval zadek a celé nohy až dolů, ruce od ramenou a zase umyvadlo. Pořád je nutné hlídat dech. Taky mi tady začalo pomáhat soustředit se na jednu hmotnou věc ve sprše. Může to být ornament na kachličce, nebo dekor závěsu, držák sprchy atd. Je to skoro magické, dostáváte se jakoby nad své tělo.
Týden 5
Zvedl jsem sprchu až k ramenům, pořád hlídal dech, oplachoval pomalu, pomalu posouval sprchou po těle a soustředil se na dech. Pokud došlo k hyperventilaci, dal jsem sprchu bokem, zkoncentroval se a pomalu začal znova. Pokud to šlo dobře, přidal jsem i podpaží a boky. Taky zase obličej v umyvadle.
Týden 6
A teď to nejlepší:), přidal jsem záda. Opět se soustředil na pravidelný a klidný dech, nějaký předmět atd. Ke konci týdne jsem se začal soustředit také na vědomé uvolňování svalů.
Týden 7
No a velké finále bylo přesunout obličej z umyvadla pod sprchu. Takže kompletní sprcha a na konec jsem přidal i obličej. Zde je nutné být opatrný. Mě se zamotala hlava, že jsem málem omdlel. Je dobré se rukou o něco opřít, mít kontakt s pevným bodem.
Po sedmi týdnech si ráno užívám skvělé ledové sprchy. Každou sprchu začínám od chodidel a s nádechem ji zvedám nahoru až po ramena, na chvilku zastavím a ve chvíli kdy mám vše včetně dechu pod vědomou kontrolou, pokračuji v klidném oplachování zbytku.
3) Síla mysli, meditace
Toto se dostavuje skoro automaticky. Během dechových cvičení je dobré zastavit proud myšlenek. K tomu dochází vlastně tím, že soustřeďujete veškerou svou pozornost na dech. Během zádrže je dobré se soustředit na všechny fyzické projevy, které se ve vás odehrávají. Později pak vědomě pracuju s energiemi, vizemi ad. Soustřeďuju se na to, aby všechny svaly byly uvolněné, na tlukot srdce a další.
Během studené sprchy dojde k vypnutí mysli automaticky, jelikož jediné co řeší je chlad. Abyste nehyperventilovali, musíte veškerou pozornost vědomě upřít na dech a na nevnímání diskomfortu.
A co vliv na mé zdraví?
Je to skvělé, skvělé, skvělé a funguje to. Je to důležitá součást mé docela silné imunity, která mě ochránila před spoustou nejrůznějších nemocí 😀 😉 .
Co říci závěrem?
Zkuste to a uvidíte 😀 . Tento pokus vás bude stát jen 20 minut.
P.S.: Základní cvičení a otužování Wim vysvětluje zdarma. Na youtube je i spousta vedených dýchacích cvičení zdarma. Já jsem zatím nemusel nic investovat, ale uvažuji nad zakoupením aplikace do telefonu, kde je možné nastavovat si vedené dýchání podle vlastních potřeb a další různé cviky pro vaše zdraví.
Autobiografická kniha o sobě i o celém příběhu této metody a se spoustou praktických rad: Wim Hof, Ledový muž.
Spousta dalších info najdete na youtube a jeho stránkách:
Vedené dýchání pro začátečníky
Dokument o Wimu Hofovi:
Mějte se krásně lidičky
Jiřík