Soustruh z vrtačky – Jak na (DIY)

Soustruh z vrtačky DIY
Ahoj přátelé. Je tu první příspěvek do kategorie Jak na (DIY), neboli udělej si sám. Asi před půl rokem jsem potřeboval vysoustružit tělo dřevěného korbelu na pivo a začal hledat návody na nějakou levnou náhradu za soustruh. Na internetu je jich spousta, ale pro jednoúčelové použití mi přišly příliš komplikované. Vždyť soustruh je jen něco co otáčí obrobkem (neberte až tak vážně:) ), tak jsem si zašel do železářství a níže vám popíši svou jednoduchou improvizaci.

Na obrázku jsou všechny použité komponenty. Jedná se o pár šroubů, matek, vrutů, podložek a kuličkové ložisko.

Použité komponenty - Soustruh DIY
Použité komponenty

Ze šroubů podložek jsou smontovány upínací trny pro obrobek. Horní se upíná do sklíčidla vrtačky a do obrobku se zavrtá čtyřmi vruty. Dolní trn je zašroubovaný do ložiska, které je zapuštěno do prkénka, které je upnuto dvěma šrouby k podstavci stojanu vrtačky.

Zkompletováno - soustruh DIY
Zkompletováno
Připravený obrobek - soustruh DIY
Připravený obrobek

Pak se to všechno roztočí:). Svorkou jsem pak ke stojanu ještě přichytil kovový úhelník, který sloužil jako opěrka o dláto a mohl jsem začít.

V provozu - DIY soustruh
V provozu

wp_20160511_11_31_08_pro

Hotový dřevěný pivní korbel - dřevěný korbel na pivo
Hotový dřevěný pivní korbel

Takže i takto jednoduše se dá improvizovaně soustružit. Není to žádný zázrak, ale dílko se nakonec vydařilo. Jop hlavně mějte na prvním místě bezpečnost, takže stojan vrtačky pevně upevnit k ponku (což na foto chybí 🙂 ), použít brýle atd.


O něco sofistikovanější soustruh z vrtačky: How to make Mini Lathe.

Mějte se krásně lidičky

Jiřík