Koupě nemovitosti-moje zkušenost

Rozhodl jsem se vám popsati, jaké strasti jsem podstoupil během koupě mého bytečku, jež jsem uskutečňoval před dvanácti lety. Jaká šlendriánství člověka neznalého čekají a co očekávat od prodávajících, realitních makléřů a na co si, mimo jiné, také dáti pozor. Bohužel je v našich luzích a hájích stále spousta nešťastníků, kterým slušnost a férovost nic neříkají.

Ne každý se hned po dostudování rozhodne ke stavbě vlastního domu a když začne přemýšlet o zakoupení bytu, čekají ho spousty nástrah. Koupě nemovitosti je docela náročný proces a je důležité zde býti velice ostražitý od začátku až do konce. Budu se snažit celý proces a všechny zúčastněné entity, pokud se to tak dá nazvat, nějak strukturovaně popsat. Rozdělil jsem článek na tři sekce, a to zúčastnění, proces koupě, na co si dát pozor. Takže jdeme na to.

Zúčastnění:

  • Kupující-to jste vy. Předpokládám, že sami sebe znáte a víte čemu rozumíte a čemu ne. Pokud něčemu nerozumíte, je dobré najít někoho, kdo dané věci rozumí. Takže pokud nerozumíte smlouvám, najděte si advokáta. Pokud nerozumíte financím (vyřízení úvěru, banka) nepočítejte s tím, že vám pomůže finanční poradce. Těm jde jen o zisk, který z vás budou mít po uzavření smlouvy (dostávají za uzavření smlouvy o úvěru provizi). Není jejich zájmem vaše dobro, ale jejich zisk. Pokud se pro využití finančního poradce rozhodnete, je nutné o finančních produktech něco vědět. Především jak fungují. Pokud poradci ukážete, že nejste úplně mimo, pak s vámi teprve začne jednat férově. Takže zde je nutné, abyste si našli známého nebo problematiku úvěrů či hypoték alespoň částečně nastudovali. Věřte mi, vyplatí se to.
  • Prodávajíci-to je cizí člověk. Opět buďte obezřetní, jde mu o to, aby získal co nejvíce peněz za prodávanou nemovitost. Můžete narazit na člověka slušného a nebo taky na pěkného vykuka, jako to bylo v mém případě.
  • Realitní makléř (kancelář). Nedejte na příjemné vystupování a seriozní vzhled. Milé úsměvy přirozeně doplňované humornými poznámkami navozují pocit jako byste se znali už léta. A o to jim jde – získat vaši důvěru. Realitní makléři se z vás budou snažit vytáhnout co nejvíce peněz pro prodávajícího. Nevěřte jim ani slovo, jen je použijte.

Proces koupě:

Prvním úkonem je prohlídka nemovitostí. Většinou tak dochází za doprovodu makléře a jeho vychvalování i očividných nevýhod. Mám zkušenost s tím, že mi makléřka tvrdila, že byt je perfektně odizolovaný od sousedící diskotéky, a že sem nepronikne sebemenší hluk. Diskotéka však byla slyšet až na 80m daleko od této lokality. Pokud bych o koupi uvažoval, určitě bych trval na ověření jejího tvrzení (tzn. chtěl bych v bytě být v době provozu klubu). Také zjišťujte již v této fázi náklady na bydlení, kolik je nájem (vyžádejte si jeho rozpis), kolik energie atd. Také se informujte na organizaci fungování správy domu. Po výběru vašeho nového bydlení si zjistěte na katastru, zda na nemovitosti nevisí nějaké věcné břemeno. Vyžádejte si další prohlídku a ověřte technický stav bytu, také byt nafoťte, obzvlášť pokud ho kupujete i s vybavením. Zeptejte se na stav rozvodů vody, plynu, na plánované rekonstrukce atd. Dalším krokem je složení zálohy a uzavření smlouvy o smlouvě budoucí.  Během převzetí bytu zkontrolujte, zda obsahuje vše na čem jste se domluvili. Dojde k podpisu smlouvy a přepsání smluv o dodávkách energií na vás. Také si udělejte přehled o cenách podobných nemovitostí v dané lokalitě. Většina bytů v nabídce realitních kanceláří je natažená. Prostě to zkouší, jestli se někdo najde. Pokud se vám nemovitost líbí, tak na rovinu navrhněte cenu,  jakou jste ochotni do ní investovat.

Na co si dát také pozor – jinými slovy: s čím jsem se potýkal.

No, hned po dohodě o koupi jsem zjistil od jakého prevíta si byt kupuju. Po složení zálohy navýšil cenu o 25 000Kč s tím, že mohu od smlouvy odstoupit. Avšak problém nastává v tom, že pokud se stěhujete z jiné nemovitosti, kterou musíte co nejdříve vyklidit, jinak vám hrozí penále, nemáte čas shánět něco jiného. Já jsem tak na jeho podmínky musel přistoupit. Naštěstí jsem ho předtím usmlouval o 50 000Kč levněji. Také byly po předání bytu odmontované poličky v koupelně a odstraněny závěsy. Dále jsem zjistil, že nejsou přišroubované kličky od dvířek kuchyňské linky. Byly jen narafičené, aby to vypadalo. No děs! Prostě, již u prohlídky si vše vyzkoušejte, od dvířek, dveří až po sporák, troubu popř. lednici či pračku.

Co říci závěrem: Koupě nemovitosti je opravdu náročná věc, ale pokud chcete někde bydlet, nedá se svítit. Přeju vám všem co nejméně lapálií a hodně síly, odvahy a nezapomeňte, že čím více budete vědět, tím méně vás utáhnou na vařené nudli.

Mějte se krásně lidičky

Jiřík