Kontejnerový dům – další cesta

Kontejnerový dům

Další možnou alternativu levného bydlení představují tzv. „Kontejnerové domy“. Stavby, jejichž jádrem jsou vyřazené transportní kontejnery, se pomalu rozšiřují po celém světě. V následujícím příspěvku se na ně podíváme zblízka.

Kontejnerový dům – konstrukce

Základními stavebními kameny těchto domů jsou transportní kontejnery. Ty se ukládají na připravený základ (v případě hausbotu plovoucí ponton), osadí se okny, zařízením, střechou a odizolují se. Kontejnery se vyrábějí v několika velikostech, takže je možné je skládat do různých dispozic. Také na sebe výškově navazují a mohou se tak z nich stavět i několikapodlažní budovy. Takovýto kontejnerový dům je prý schopen odolat povětrnostním vlivům o síle hurikánu 5. typu.

Vhodné kontejnery

Kontejnery musí být v dobré kondici. Jejich životnost je spočítána na 30 let, ale jedná se o používání v agresivním mořském prostředí. V případě využití pro dům se odhaduje na dvojnásobek i více, pokud je konstrukce domu správně vyřešena. Za rozumnou cenu se kontejnery dají sehnat z přebytků spedičních společností. Jejich cena závisí na jednotlivých typech a velikostech a pohybuje se mezi 35 000 – 70 000 Kč.

Dům z kontejneru

Tepelná izolace

Tepelná izolace se dá řešit několika způsoby. Ať se rozhodneme pro polystyren, expanzní pěnu, vatu či něco jiného, je nutné posunout kondenzační bod mimo kontejner, aby nedocházelo k jeho korozi.

Požární odolnost

Velkou výhodou kontejnerové konstrukce je také její odolnost vůči ohni. Ani během intenzivního hoření se konstrukce nebortí, avšak problémem může být hoření ochranného nátěru. Ten sám o sobě není toxický, ale v případě požáru mohou vznikat jedovaté výpary. O kolik jsou nebezpečnější než u klasické stavby mi není známo, ale dovedu si představit, že to nic zdravého nebude.

Dům z kontejneru-interier

Dům z kontejneru se mi jeví jako skvělá cesta pro lidi, kteří se nechtějí doživotně uvěznit hypotečním úvěrem. Ať už toužíte po větším rodinném domě nebo jen chatce u jezera, mohou být kontejnery cestou. Pokud si tedy nepotrpíte vysloveně na přírodní podstatu svého obydlí, tak toto řešení určitě stojí za úvahu.

V České republice již existují firmy, které jsou schopné vám kontejnerový dům postavit na klíč. Prý pak vychází přibližně o 25% levněji nežli klasická výstavba, avšak dle mého názoru je smyslem těchto domů spíše stavba svépomocí. Firmy ale nabízí zajímavou službu a to sehnání a zajištění transporu kontejnerů a to mi přijde jako dobrý tah. Pokud by dokázaly ještě vytvořit e-book s now how, jak řešit nejrůznější konstrukční zapeklitosti, či dodávaly projekty domů i s podrobným návodem k výstavbě, pak bych v těchto společnostech viděl obrovský potenciál.


Mějte se krásně lidičky

Jiřík