Rekonstrukce bytového jádra-realizace zeměčlun

První z realizačních úkolů proběhl na přelomu roku 2014 a 2015. Vše proběhlo podle plánu v sekci O PROJEKTU, ale samozřejmě jsem narazil na pár těžkostí, které celou akci prodloužily. Křivé podlahy byla okolnost nepředvídatelná (i když o kvalitě stavebních dovedností našich soudruhů jsem nemusel míti příliš velké iluze:) )  a slabší odhad ve spotřebě keramické dlažby byl prostě můj horší odhad:). Takže jak na svépomocnou, levnou rekonstrukci původního jádra v panelovém bytě?

Původní stav:

Bytové jádro je ohraničeno železobetonovým panelem, jednou sádrokartonovou příčkou a dvěma umakartovými přepaženími.

Btové jádro
Btové jádro

Podlahy tvořil ŽB panel s několika vrstvami PVC. Vrchní „okrasná“ vrstva byla tvořena dlaždicemi vyřezanými ze stejného materiálu 🙂 . Umíte si představit co s tím koupelnová vlhkost dokázala udělat. Rohy dlaždic se po nějaké době zvedly a začaly se odlamovat. Docela masážní zážitek na bosých nohách. Na stěnách bylo opět více vrstev, tentokrát voděodolné tapety s vyobrazením cisterciáckých lilií.  Zajímavý motiv byl umocněn anarchistickým pojetím, jelikož byly nalepeny obráceně, čili květem dolů. Tapety se samozřejmě začaly odlepovat a plesnivět. Stropy byly polepeny polystyrenovými podhledovými dlaždicemi. No prostě velkolepá nádhera.

Otočený ornament, odlepené dlaždice
Otočený ornament, odlepené dlaždice
Odlepené tapety a plíseň

Původní plán:

1) REKONSTRUKCE KOUPELNY A KUCHYNĚ

 • Koupelna
  Na podlahu bude použita keramická dlažba, položená na hydroizolační vrstvě a cementovém lepidle. Umakartové jádro zůstane, budou odstraněny staré zašlé tapety a nahradí je cementová stěrka doplněná armovací perlinkovou sítí. Původní polystyrenové podhledy nahradí také cementová stěrka, stejná jako na stěnách. Celý prostor bude vymalován omyvatelnou paropropustnou barvou. Stěny ve sprchovém koutě budou nakonec naimpregnovány matným lakem (speciální lak určený na omítky).
 • Kuchyň
  Na podlaze bude použita stejná keramická dlažba jako v koupelně akorát již bez hydroizolační vrstvy. K lepšímu optickému rozdělení kuchyňského koutu a obytného prostoru bude přistavěna polopříčka s poličkou. Stěna u sporáku a za kuchyňskou linkou bude chráněna keramickými obkladačkami.

  Rekonstrukce jádra
  Rekonstrukce jádra

  Realizace:

Jako první na řadě byly demoliční práce, takže odstraňování tapet, polystyrenového podhledu a vytrhání PVC na podlaze. Hned po odstranění mi došlo, proč je podlaha pokryta několika vrstvami. V koupelně, předsíni i na záchodě byl výškový rozdíl. Jednalo se sice o půlcentimetry, ale i to je pro keramickou dlažbu dost. Nyní nastoupil můj ochotný bratr a začal s rekonstrukcí. Laserovou vodováhou zjistil, že podlahy jsou v různých úrovních a navíc i křivé.
Takže začínáme s prvními pracemi. Všechny stěny, podlahy i stropy jsme natřeli penetrací. Další vrstva byla stěrková hydroizolace. Ta byla použita na podlahu na záchodě, v koupelně a také na stěny ve sprchovém koutě. Práce  pokračovaly omítkami stěn. Ty tvoří cementová stěrka (lepidlo na dlaždice) s perlinkovou sítí. Stropy tvoří stejný materiál. Koupelna i záchod jsou pak vymalovány omyvatelnou barvou a sprchový kout impregnován lakem na omítky. Podlaha byla vyrovnána cementovou stěrkou a osazena keramickou dlažbou.

Koupelna po rekonstrukci
Koupelna po rekonstrukci
Koupelna po rekonstrukci
Koupelna po rekonstrukci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Záchod
Záchod
Předsíň
Předsíň

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U kuchyně bylo nutné demontovat linku a odpojit sporák. Podlaha byla opět křivá, takže nerovnosti jsme opět dorovnali lepidlem na dlažbu. Stěna nad linkou byla obložena keramickým obkladem. K lepšímu optickému oddělení linky a obývacího prostoru jsme vyzdili polopříčku z tvárnic (Ytong) a opatřili ji stejnou omítkou s perlinkou jako na stěnách v koupelně. Navrch jsem přilepil dřevěnou poličku. Pro lepší odvětrávání lednice, kterou zíďka uzavřela, jsme do kuchyňské desky vyvrtali odvětrávací otvory. Ty jsme osadili krytkami (původně sítka na odtok odpadu 🙂 ).

Kuchyně po rekonstrukci
Kuchyně po rekonstrukci

Na závěr ještě pojednání o ceně. Skutečnost, že jsme vše zvládli svépomocí, se velmi příjemně projevila na ceně. Materiál jsem nakupoval v akcích Baumaxu za pár peněz a zároveň jsem se nemusel moc omezovat ve vkusu. Dalo by se ještě ušetřit, například stěny koupelny a kuchyně nemusely být zelené atd., ale i tak celá rekonstrukce stála v řádech tisícovek. Zednických a řemeslných prací se nebojte, vše dokážete zvládnout. Sice vám to bude trvat déle než profesionálovi a uděláte spoustu chyb, ale přiučíte se něco nového, užijete si i legraci a hlavně váš domov bude doopravdy váš 🙂 .


Ještě pár odkazů jak na to:

Nanášení hydroizolace
Lepení dlažby
Stěrka s perlinkou

Na youtube však naleznete spousty dalších návodů a tutoriálů, jak zacházet s různými materiály a jak je správně aplikovat. Jak se říká:   2x měř 1x řež 🙂 .

Mějte se krásně lidičky

Jiřík